نکات کلیدی در انتخاب جوراب مردانه

انتخاب جوراب مردانه مناسب یکی از کلید‌های طلایی خوش تیپی است. همیشه برای تیپ‌های رسمی از جوراب‌های تیره استفاده کنید. از پوشیدن جوراب‌های تیپ اسپرت با لباس‌های رسمی اجتناب کنید و برای تیپ‌های اسپرت فقط جوراب را با شلوار خود ست کنید. این عقیده کاملا اشتباه است که جوراب باید با کفش ست شود.

به طورکلی جوراب‌های مردانه بر اساس بلندی بخش ساق به ۴ گروه تقسیم می‌شوند:
  •  جوراب های بلند: جوراب‌هایی که طول ساق آن‌ها بلندتر از سه مورد دیگر است و معمولا تا زیر زانو بالا می‌آید. 
  • جوراب های ساق متوسط: این جوراب‌ها بهترین نوع جوراب برای استفاده با لباس‌های اسپرت است. این جوراب‌ها مچ پا را می‌پوشاند و معمولا ۷.۵ تا ۹ سانت از مچ پا بالاتر می‌آید.  
  • جوراب های بدون ساق: جوراب‌های مردانه بدون ساق  فقط مچ پا را می‌پوشاند.
  • پاپوش مردانه: جوراب‌هایی که فقط انگشنتان پا را می‌پوشانند و روی پا نیز باز است. این جوراب‌ها بعد از پوشیدن کفش اصلا معلوم نیستند.

چگونه جوراب بپوشیم؟

۱- انتخاب رنگ جوراب مردانه

به شلوار خود دقت کنید رنگ جورابتان باید با شلوارتان ست شود. برای لباس‌های رسمی و شلوار‌های پارچه‌ای بهتر است رنگ جوراب را کمی تیره‌تر از شلوار خود انتخاب کنید، ولی برای تیپ‌های اسپرت می‌توانید با توجه به رنگ شلوار، از رنگ‌های متضاد و یا رنگ‌های مکمل استفاده کنید که حتما ترکیب جالبی ایجاد خواهد شد.

۲- اندازه ساق جوراب مردانه

به این موضوع دقت کنید. جوراب شما هنگام نشستن و برخواستن پیدا می‌شوند. پس اگر جوراب ها‌ی بلند می‌پوشید نباید در هنگام نشستن پای شما ظاهر شود. اگر از جوراب‌های کوتاه استفاده می‌کنید پیدا شدن پای شما ایرادی ندارد. بهتر است در مواقعی که لباس‌های رسمی و مجلسی به تن دارید از جوراب‌های ساق بلند مردانه استفاده کنید.

۳- انتخاب جنس جوراب مردانه
در هنگام انتخاب جوراب مردانه به جنس آن توجه کنید. بهتر است جوراب‌هایی که با تیپ‌های رسمی می‌پوشید یا جوراب‌هایی که با شلوار پارچه‌ای استفاده می‌کنید، از جنس کشمیر باشد. البته می‌توانید از جوراب‌های پنبه‌ای و یا جوراب‌های پشمی نازک نیز در این موارد استفاده کرد.
اگر هنگام انتخاب جوراب مردانه می‌خواهید از جوراب‌های ضخیم‌تر استفاده کنید (همراه شلوار‌های کتانی یا کبریتی) می‌توانید از جوراب‌های پشمی استفاده کنید. برای اوقات ورزش حتما جوراب‌های پنبه‌ای بپوشید.
۴- انتخاب طرح و نقش جوراب مردانه

شاید در انتخاب جوراب مردانه، جوراب‌های رنگی و پر نقش و نگار برای آقایان جوان جذاب باشد. هر الگو و نقش و نگاری که دوست دارید می‌توانید برای جوراب خود انتخاب کنید. ولی در مواقعی که لباس رسمی و مجلسی می‌پوشید مثل کت و شلوار پارچه‌ای بهتر است از جوراب‌های مردانه پر نقش و نگار استفاده نکنید.

۵- انتخاب سایز جوراب

در انتخاب جوراب مردانه به سایز آن دقت کنید. بله جوراب‌ها نیز سایز دارند. این عقیده کاملا اشتباه است که سایز جوراب اهمیت ندارد و همه جوراب‌های مردانه برای پای شما مناسب است. به صورت یک قاده کلی برای آقایان، سایز جوراب باید ۲ سایز بزرگتر از سایز کفش انتخاب شود. یعنی اگر سایز کفش شما ۴۱ است، سایز جوراب شما ۴۳ خواهد بود.

انتخاب جوراب مردانه برای تیپ های متفاوت 

اصولا جوراب‌هایی که برای تیپ‌های رسمی و اداری می‌پوشید با جوراب‌هایی که در تیپ‌های معمولی و اسپرت استفاده می‌کنید متفاوت است. البته فراموش نکنید که هرگز برای تیپ‌های رسمی و حتی تیپ اسپرت از جوراب‌های ورزشی استفاده نکنید و هرگز جوراب‌هایی که متناسب تیپ اسپرت است را برای لباس‌های رسمی و مجلسی و بالعکس نپوشید.
  • بسیاری از آقایان در انتخاب جوراب مناسب برای کت و شلوار مشکل دارند. در این مورد هم به اصول توجه کنید تا انتخاب آسان شود. جوراب‌ها را با شلوار خود ست کنید. همیشه رنگ جوراب را کمی تیره‌تر از رنگ کت و شلوار انتخاب کنید و از پوشیدن جوراب‌های سفید یا پر نقش و نگار با کت و شلوار رسمی پرهیز کنید. بهتر است با کت و شلوار جوراب ساق بلند بپوشید تا در زمان نشستن پای شما پیدا نشود. مثلا انتخاب جوراب مردانه  مناسب برای کت و شلوار مشکی می‌تواند یک جوراب ساق بلند مشکی یا زغالی از جنس کشمیر باشد.
  • برای تیپ‌های روزانه و اسپرت همان قانون کلی همیشگی که جوراب با شلوار ست می‌شود را رعایت کنید، کافی است، پس انتخاب‌های زیادی دارید که به راحتی جوراب مناسب را انتخاب کنید. جوراب‌های ورزشی  را هم فقط برای ورزش استفاده کنید.  

مراقبت از جوراب‌های مردانه

شما می‌توانید بسته به جنس جوراب‌ها، آن‌ها را با آب گرم یا آب سرد بشوئید. البته بهتر است جوراب‌های ورزشی را با آب گرم بشویید تا بو و لکه‌های آن راحت‌تر پاک شود. برای راحتی بهتر است ۳ تا ۴ جفت جوراب همرنگ و مشابه داشته باشید که در صورتی که یک جفت از آن کثیف بود به راحتی جایگزین مناسب داشته باشید.
همیشه هنگام انتخاب جوراب مردانه، آن را با شلوار خود ست کنید. برای تیپ‌های رسمی و مجلسی از جوراب‌های تیره استفاده کنید و هرگز جوراب‌هایی که برای تیپ‌های اسپرت می‌پوشید با شلوار‌های پارچه‌ای یا تیپ‌های رسمی استفاده نکنید.