تمام نکاتی که باید درباره جوراب بدانید

انتخاب جوراب مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید جوراب خود را با توجه به چند نکته انتخاب کنید. در ادامه این مقاله به چند پرسش مهم در خصوص انتخاب جوراب مناسب پاسخ می دهیم و در کنار آن نکات مهمی برای انتخاب جوراب مناسب را بررسی می کنیم.

اولین نکته در انتخاب جوراب توجه به سایز مناسب شما است. چون شما باید جوراب متناسب با سایز پای خود را انتخاب و خریداری کنید. در غیر این صورت باید بدانید دچار مشکلات زیادی خواهید شد. جوراب های تنگ و گشاد هر دو می توانند به شما و پای شما آسیب هایی بزنند که گاهی غیرقابل جبران خواهند بود.

چرا باید جوراب بپوشیم؟

ممن است در موقعیت هایی عجله داشته باشید و پوشیدن جوراب را فراموش کنید یا علاقه ای به پوشیدن جوراب نداشته باشید. این موارد در بسیاری از افراد وجود دارد اما اگر بدانید نپوشیدن جوراب چقدر می تواند آسیب زننده باشد و در مقابل گوشیدن جوراب چه فواید زیادی دارد دیگر به فکر نپوشیدن جوراب نخواهید افتاد.

اگر جزو افرادی هستید که از بوی بد پا شکایت دارید و یا به طور ارثی از تعرق بیش از حد کف دست و پا در عذاب هستید لازم است بدانید جوراب پوشیدن در این مواقع می تواند بسیار به شما کمک کند. پوشیدن جوراب موجب جذب و تبخیر بیشتر عرق در تماس با هوا می‌شود.

همچنین در مناطق با آب و هوای سرد جوراب به حفظ رطوبت پاها کمک کرده و خطر یخ زدگی را کاهش می‌دهد. پس در شرایط هوایی سرد استفاده از جوراب ضروری است.

همچنین به شما توصیه می کنیم در مکان هایی که افراد زیادی تردد دارند مانند سالن های ورزشی حتما از جوراب استفاده کنید. با این کار شما تا حد ممکن از ابتلا به بیماری های اکتسابی پوستی جلوگیری کرده اید.

جوراب و واکنش های حساسیتی

اگر شما هم جزو افرادی هستید که حساسیت های مخصوصی دارید و در استفاده از انواعی از جوراب به قرمزی و خارش پوشت دچار شده اید به معنای این است که به جنس جوراب حساسیت دارید و این حساسیت خود را با علایم اگزمای تماسی نشان می دهد.

در این موارد، پزشک متخصص پوست با دیدن علایم اگزمایی در پوست پا و شک به آلرژی تماسی، می‌تواند به کمک برخی آزمایش‌ها این شک را به یقین تبدیل کند. البته گاهی، آلرژی پوستی فرد ناشی از رنگ پارچه است و ربطی به جنس آن ندارد.

البته اگر همزمان از جوراب و کفش جدید استفاده می کنید باید بدانید احتمال حساسیت و آلرژی به کفش بیشتر است. به طور مثال ممکن است شما فردی باشید که به چرم حساسیت دارید و خودتان خبر ندارید. با پوشیدن کفش چرمی‌ و به محض خیس شدن جوراب در اثر عرق کردن و تماس پوست با آلرژن مورد نظر (چرم) از طریق رطوبت کفش و جوراب علایم حساسیت مانند خارش، قرمزی و گاه تاول و ترشح مایعات از پوست پا رخ می‌دهد.

توجه به کیفیت جوراب

حتما شما هم هنگام خرید لباس و دیگر اجناس به کیفیت آن توجه می کنید. جوراب هم از این قانون پیروی می کند و هنگام خرید باید به کیفیت آن توجه ویژه داشته باشید. در این قسمت به شما می گوییم حتی بیش از پیش باید به کیفیت جوراب های مصرفی خود توجه کنید. توجه کنید که قلب دوم انسان است و پوشش پا نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

به جنس جوراب توجه و کافی باید داشته باشید. برخی از جنس جوراب های که شامل مواد پلاستیکی است می تواند به پای شما آسیب بزند. پس بهتر است تا حد ممکن از جوراب های نخی و فاقد مواد پلاستیکی استفاده کنید.

در فصل های سرد و شرایط آب و هوایی سرد می توانید از جوراب های پشمی و گرم استفاده کنید. در آخر تکرار می کنیم تا فراموش نکنید بدون توجه به قیمت جوراب همیشه سراغ بهترین و با کیفیت ترین جوراب بروید. محاقظت از پا که قلب دوم است بسیار حائز اهمیت است.

نکات پایانی

در آخر چند نکته در خصوص استفاده از جوراب ذکر می کنیم که رعایت کردن این نکات می تواند به شما کمک زیادی بکند:

در مواردی که بیشتر از یک ساعت بیرون از خانه هستید حتما جوراب بپوشید.

عمر مفید هر جوراب نهایتا 6 ماه است، پس بعد از این مدت حتما موقع تعویض و دور انداختن جوراب است.