انتخاب جوراب مناسب برای ورزش

افراد اهمیت یک جفت جوراب ورزشی خوب را اغلب نادیده می گیرند. گرچه انتخاب صحیح کفش ورزشی در محافظت از پا در برابر آسیب دیدگی و بو گرفتن بسیار با اهمیت است.اما همراه با خرید تجهیزات ورزشی مناسب، خرید یک جفت جوراب‌های ورزشی مناسبکاملاً ضروری هستند. برای اطمینان از داشتن عملکرد خوب در طول هر نوع فعالیت ورزشیبه آن احتیاج دارید. انجام هرگونه فعالیت ورزشی می تواند باعث ایجاد فشار روی پا شود. لازم است که قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی، یک جفت جوراب مناسب تهیه کنید. 
هدف اصلی استفاده از جوراب ورزشی عبارت است از: فراهم کردن لایه گذاری اضافی برای پا، محافظت از پا از تاول زدن و پیشگیری از بو گرفتن پا که ممکن است در نتیجۀ فعالیت ورزشی ایجاد شود. هر نوع جوراب ورزشی مناسب همۀ فعالیت های ورزشی نیست. جوراب های ویژه ای برای دوچرخه سواری، دویدن یا کوهنوردی وجود دارد.
هنگام استفاده از جوراب، باید به چندین نکته مهم توجه داشت.مهم ترین نکته، استفاده از جوراب ورزشی است که از مواد درجه یک و مناسب ورزش شما در جوراب بهره برده باشند.

مواد مورد استفاده قرار گرفته در جوراب‌های ورزشی

در تولید جوراب ورزشی، مواد استفاده شده از جمله مهمترین عواملی است که قبل از خریدن آن باید در نظر بگیرید. خاصیت فیتیله نوعی قابلیت در مواد است که عرق را جذب نموده و از پوست دور می کند. مواد دارای این خاصیت قادر به جذب و تبخیر سریع عرق از پا هستند. داشتن این قابلیت به علت خشک و بی بو نگه داشتن پا و جلوگیری از تاول زدن پاها ضروری است. الیاف های نخ، اکریلیک و پلی استر موادی هستند که از قدرت فیتیله ای بالایی برخوردارند.

جوراب‌های ورزشی که از جنس نخ و پنبه است؛ باعث جذب تعریق می شود. جوراب‌های ورزشی که از جنس نایلون هستند؛ جذب تعریق ندارند. ممکن است مشکلات پوستی ایجاد کنند.اگر ضخامت جوراب کم باشد؛ برای ورزش مناسب نیست چون جوراب های ورزشی ۲ تا ۳ برابر ضخیم تر از جوراب های معمولی هستند. وقتی ورزشکار جوراب و کفش به پا می کند؛ احساس نرمی و راحتی دارد.

انتخاب سایز مناسب برای جوراب‌های ورزشی

عموم مردم معتقدند که سایز جوراب یک مقیاس جهانی دارد. در همه جای دنیا یکسان است. اما این تفکر همیشه درست نیست. سایز در جوراب‌های ورزشی با کیفیت بالا مانند آنچه برای ورزشکاران طراحی می شود مهم هستند. چگونگی تناسب جوراب با پا، تناسب کفش با پا را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند مانع و یا افزایش دهندۀ عملکرد ورزشکار باشد.
انتخاب سایز مناسب جوراب‌های ورزشی برای تقویت عملکردتان هنگام فعالیت های ورزشی و رقابتی حائز اهمیت است. 
جوراب ها باعث تعیین سطح راحتی ورزشکار می شود. انتخاب جوراب با سایز مناسب هنگام فعالیت ورزشی، از تاول زدن، ساییده شدن و اصطکاک و حساسیت های پوستی در اثر رطوبت ، پیشگیری می کند.